DIY: POZADÍ NA FOCENÍ

Na internetu jsem několikrát hledala, jak jednoduše vyrobit desky na focení a nikde nebylo v češtině detailně popsáno jak, tak jsem pro vás připravila návod krok po kroku. Za pomoc děkuji svému příteli a pánovi v Hornbachu.

Nutno podotknout, že nejsem zrovna kutil, takže jsem aplikovala metodou „pokus omyl“. Proto Vám teď snad vše popíšu detailně tak, abyste se vyhli případným nehodám. Samozřejmě jsou to rady samouka a člověka co baví styling a focení, takže jsem se to snažila co nejvíce ulehčit.

Vyrobila jsem pozadí na focení pět. Dvě šedé a bílé a jednu s tapetou mramorového vzoru.

Veškeré vybavení stálo dohromady cca 1000 kč = 3 pozadí na focení WIN WIN♥

Potřebné vybavení:

 • desky (v  balení na fotce je 5 ks)
 • tónovací barvy
 • top mat – lak pro zmatnění a voděodolnost
 • sádra + váha a voda
 • škrabka
 • štětce
 • papíry (staré noviny a časopisy)
 • 2 kyblíčky (na sádru a na barvu – ano opravdu si kupte dva!)
 • případně tapetu např. mramorovou

 

 1. Nejprve si musíte udělat výlet do Hornbachu, nebo jiného světa pro kutily a nakoupit potřebné vybavení.
 2. Budete potřebovat desky, které najdete mezi překližkami. V balení je jich 5. 
 3. Pak si kupte sádru, barvy – např. bílou a černou a nátěr pro zmatnění a voděodolnost.

4. Jakmile budete mít nakoupeno potřebně vybavení, tak si doma nachystejte pracovní plochu tak, aby pod deskami byla plocha pokrytá novinami, jinak si všechno zamažete. Čistota na prvním místě!

5. Nejprve budeme tvořit strukturu na desce. Já jsem zvolila patinu s efektem špachtle. Sádrou však můžete vytvářet i kapky apod. Rozmíchejte si sádru podle návodu, doporučuju menší množství, protože rychle tuhne. Na jednu dávku asi 200 g. Přesný návod je na obalu sádry.

6.Nachystejte si  desku/desky a sádru. Zde je potřeba být rychlý, protože sádra rychle tuhne. Na škrabku naberte trošku předpřipravené sádry a rozmázněte ji na desku. Takto opakujte, dokud nebudete s výslednou strukturou spokojeni, nebo dokud vám nezatuhne sádra. Hrajte si množstvím sádry, směrem tahů špachtle a stylem výsledné patiny na desce.

7. Opakujte podle potřeby na dalších deskách. Jakmile budete mít hotový základ, sádru na deskách musíte nechat zaschnout 3-4 hodiny.

8. Jakmile bude sádra na deskách vyschlá, nachystejte si barvu. Já jsem zvolila čistou bílou a šedou. Proto jsem si koupila černou a bílou barvu. Pro vytvoření šedé jsem jednoduše v kyblíčku zředila bílou barvu troškou černé. Záleží jaký chcete odstín. Čím světlejší, tím míň černé a naopak.

9. Tlustým štětcem pak desky rovnoměrně natřete tak, aby barva byla ve všech rýhách vytvořených sádrou. Desky musí vyschnout aspoň 12 hodin.

10. Nakonec desky musíte zafixovat matným lakem. Čistým štětcem naneste tenkou vrstvu po celé ploše desky. Lak bude zezačátku bíly, toho se nelekejte. Jakmile uschne, tak zprůhlední.

11. Desky vyschnout asi na 4 hodiny a je hotovo!

Budu ráda, když mi dáte vědět, pokud se do výroby pustíte. Držím palce, ať se dílo podaří! 🙂

 

Zanechte mi komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek