KURZ PRALINEK P. STAHLOVÁ

V pátek 2.2. jsem se zúčastnila kurzu pod vedením přední české cukrářky Petry Stahlové v její cukrářské škole. Petra studovala ve Francii a přes tři roky se věnuje tvorbě francouzských dezertů v provozovně v Kladně. Kapacita kurzů je obvykle plná již několik hodin po vypsání, proto jsem na svoje místo na kurzu čekala dlouho, ale vyplatilo se to.

Na kurzu nás bylo 6, proto byl celkový přístup velmi osobní. Petra je profesionálka a celý kurz vedla velmi konstruktivně, bez zbytečných “omáček”. Její přístup se mi opravdu moc líbil. Určitě na tom má i svoje to, že Petra je krátce vegankou, což jsem při přihlašování na kurz ještě nevěděla. Kurz byl ale samozřejmě s použitím živočišných produktů. Podle mě to ale není vůbec omezujícím hlediskem, jelikož i tak mi kurz dal velké množství znalostí a receptů. V podstatě jsem si vedle lektorky připadala velmi malinká a nemotorná.

Na kurzu jsme vyráběli 3 druhy ganache – karamel s marakujou, ořechové praline s pomerančem a zelený čaj. Ty jsme potom použili do plněných pralinek. Nebyly ale obyčejné, jejich design jsme si sami mohli vytvořit pomocí barev. Toto byla opravdu zábavná část a ve výsledku pralinky nabraly úplně úžasný vzhled.

Další pralinky byly pralinky máčené s příchutí mandlového praline a tonka bobu. Tyto pralinky jsme vyráběly jako první, aby dobře zatuhly. Následně je Petra pomocí speciální řezačky rozdělila na jednotlivé pralinky, které jsme máčely v čokoládě a zdobily je ozdobnou fólií. Řeknu Vám, že za poslední půl rok, co jsem do cukrařiny začala víc pronikat si opravdu strašně vážím veškeré této práce a dezertů. U máčení těchto pralinek to platí snad dvojnásob. Čas kurzu se krátil a nervozita u dokončování našeho díla byla znát.

Nejsnadnější na přípravu byly asi truffles a rochers. Chuťově  u mého přítele vyhrály rochers. Já sama jsem svoje výtvory také ochutnala, jelikož to, že si dám pár pralinek neznamená konec veganství. Přístup k rostlinné stravě beru vážně a naplno, ale občas člověk udělá vyjímku. Rozhodně to sem nepíšu, abych se nějak omlouvala, ale chci Vám dát najevo můj postoj. Někoho by to mohlo třeba inspirovat v přístupu.

Zase jsem se od kurzu dostala jinam. Tak abych to shrnula, kurz byl úžasný a všechny poznatky budu zřejmě vstřebávat ještě dlouho. Recepty budu přetransformovávat do rostlinné podoby. Brzy mi bude velkým zdrojem kniha Petry Stahlové, kterou bude na podzim vydávat. Lektorka má v plánu i čistě veganské kurzy, proto určitě sledujte její instagram a webové stránky.

https://www.petra-stahlova.cz

https://www.instagram.com/pstahlova/

Dost důležité poznatky jsem sepsala v několika bodech:

  • dobrá čokoláda obsahuje produkty z kakaových bobů, vanilku, sojový lecitin, cukr (ok tady přimhouřim oko)
  • pokud čokoláda obsahuje ztužené rostlinné tuky a jiné látky např. zlepšující chuť NENÍ to kvalitní čokoláda
  • kvalitní čokoláda z výběrových kakaových bobů není vůbec hořká, hořké čokolády jsou proto, že nebylo při pěstování dbáno na kvalitu kakaových bobů (běžně dostupné čokolády v supermarketech jsou vyráběny z nekvalitních kakaových bobů)
  • temperace čokolády je velmi zásadní, stejně jako obsah beta krystalů – to jsou krystaly kakového másla, čokoláda se pomocí nich tzv. naočkuje a tak zajistíme stabilitu těchto krystalů a docílíme správných vlastností čokolády  –  lesklosti a křupavosti
  • kvalitní čokoládu si můžete koupit už v Makru, její značka je CALLEBAUT – vyjde vás 2 kg kolem 500 kč, ve srovnání s Lindt 100 g za 50 kč (K ZAMYŠLENÍ)
  • o něco lepší je CACAO BARRY, tu hledejte např. v Almecu
  • Hornbach je skvělým obchodem pro nákup např. teploměru měřícího povrchovou teplotu čokolády (původně na zdi u staveb), nebo štětců na barvení pralinek

Děkuji Petře Stahlové za tuto skvělou zkušenost a mojí mamince za tento kurz. A teď hurá do práce, za pár let třeba budu taky tak šikovná! Petra je úkazem toho, že když se tvrdě dře, tak to jde!

 

2 komentáře u „KURZ PRALINEK P. STAHLOVÁ

Zanechte mi komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek