AMSTERDAM

V prosinci se nám podařilo koupit letenky v akci a tak začala naše cesta do Amsterdamu. Připravila jsem pro vás článek plný tipů, co v tomto městě tulipánů podniknout. Tak pojďte, společně se projdeme po místních uličkách..

Co mě na Amsterdamu překvapilo, byla (mnohdy omezující) možnost platit pouze kartou. Musím se přiznat, že jsem s tímto dříve v žádném městě tolik nesetkala. Prý je to z důvodu vyšší bezpečnosti. Proto určitě doporučuji si pořídit multiměnovou kartu např. Revolut (zaručuje výhodný kurz v zahraničí)! Více o ní najdete zde: https://www.revolut.com/en-CZ/

Amsterdam si získal moje srdce a příjemně mě překvapil. Nečekejte ode mě tipy na coffee shopy a puby. Procházeli jsme hlavně kavárny, sekáče a designové obchůdky. Centrum města je plné turistů, ale stačí se „ztratit“ v odlehlých uličkách a objevíte nádherné domy, místa s atmosférou, malé obchůdky a pekárny.

 

 

Než se pustím do doporučení tak musím říct, že určitě do Amsterdamu jeďte na jaře, nebo v létě. Zaprvé bude sezóna tulipánů a můžete navštívit úžasné kvetoucí pole a za druhé, budete mít lepší počasí. U kanalů je i tak chladněji a Holandsko je dost deštivou zemí. I přesto se připravte na větrné počasí. Ne náhodou je kousek od Amsterdamu spousta větrných mlýnů.

Kola jsme si nepůjčovali, ale obvyklá cena s kterou jsme se setkali byla 15 eur/den. V lepším počasí je to určitě super 🙂

*ta Karkulka jsem já v pláštěnce 😀

Muzea & galerie

Nepříznivé počasí můžete využít k návštěvě úžasných galerií. Tady jsou moje dva tipy. Bohužel jsme nestihli vidět úžasné obrazy proslaveného umělce Rembrandta, protože z důvodu vysokého zájmu je tato expozice zabookovaná až na měsíc dopředu. Expozici najdete v Rijksmuseumhttps://www.rijksmuseum.nl/en

Kdo má rád historii a zajímá ho zejména druhá světová válka a problematika odsunu židů, tak doporučuji navštívit dům Anny Frank. Byla to holčička, která zde žila v období války se svojí rodinou a schovávala se před nacisty. Během té doby psala deník, který po její smrti vyšel v knižním podání. /zde je také nutná rezervace viz. https://www.annefrank.org/en/

  1. Stedelijk Museum – Muzeum moderního umění a designu

Najdete zde sbírku vybraných 700 kusů děl umění od roku 1880 až po současné umění. Galerie je velmi dobře koncipovaná a její prostor je opravdu vyjímečný. Třešničkou na celé návštěvě byla (nejen) zvuková performance tanečníků odehrávající se v tmavé místnosti.

https://www.stedelijk.nl/en

2. Van Gogh Museum – Muzeum zaměřené na světoznámého nizozemského umělce

Ať už máte rádi umění, nebo si jen chcete rozšířit obzory a vzdělání, tak určitě navštivte muzeum zaměřené na život a dílo Van Gogha. Opět zde je nutná rezervace přes internet. Lístky si jednoduše objednáte, zaplatíte online a pak už jen dorazíte do galerie. Jen si dejte pozor na včasnou rezervaci a to i z hlediska času na prohlídku. My jsme zamluvili lístky na 15:30 a muzeum se v 17 h uzavíralo. Nestihli jsme si tak projít vše v klidu.

Celý život Van Gogha i jeho smrt je fascinujíci a jsem moc ráda, že jsme ho i přes ty davy navštívili.

https://www.vangoghmuseum.nl/en

Kavárny & bistra

Kavárny jsme navštěvovali docela hojně vzhledem k počasí. I tak jsme samozřejmě stihli pouze pár z těch vyhlášených. Někdy jsme dali na intuici a často se to vyplatilo.

  1. Lot sixty one

Začnu tím nejlepším. Úžasná kavárna kousek od hlavního centra. Součástí kavárny je i pražírna, čerstvost kávy je proto zaručena. Obsluha byla skvělá a prostředí nádherné! Platit se dalo pouze kartou. Ps: Měli i úžasné dezerty, ale my jsme zrovna byli po snídani.

2. Cold pressed juicery

Malý podnik s čerstvými džusy, smoothie a raw & vegan dezerty. Vyzkoušela jsem i úžasný raw wrap a byl moc dobrý. Většina věcí je spíše s sebou, ale vše připravují čerstvé. Tip: Určitě zkuste jejich granolu z naklíčené pohanky!

3. Foodhallen

Nádherný projekt a hala, která je součástí De hallen areálu, ve kterém se nachází více hal. Najdete tam i obchůdky s designem (např. The Gathershop), kino a další.

Ve Foodhallen je více než 30 stánků s jídlem. Nají se tady masožravec i vegan. Jsou tam rozmanité stánky s kuchyní tradiční (masové a sýrové kuličky), burgry, vietnamskými knedlíčky, mexickým burritem, poké bowl, sladkými dortíky, hranolky, sendviče apod. Na své si příjde každý. Já jsem vyzkoušela vietnamské knedlíčky plněné zeleninou a cizrnový burger a k tomu tradiční pivo, které tady vyrábí speciálně pro Foodhallen. U stánku s pivem však můžete vyzkoušet více druhů.

*Doporučuji návštěvu spojit s kavárnou Lot sixty one, jelikož jsou kousíček od sebe.

4. Vegan junk food bar

Veganský nebe plný burgrů, schwarmy (trhaný „kuřecí“), krevet, hot dogů, sashimi a dalších dobrot. My jsme vyzkoušeli burger original s plant based „hovězím“, schwarmu a batátové hranolky. Všechno bylo perfektně dochucený a snad nikdy za dobu veganství jsem nejedla tak autentický „maso“. Hranolky nás taky příjemně překvapili. Nebyly vůbec mastné, naopak krásně křupaly.

5. H/eart.h

Dva Italové si v centru Amsterdamu otevřeli úžasné raw & veganské bistro café. Prostředí je moc fajn a majitelé jsou skvělí! Já jsem vyzkoušela raw řepové raviolli plněné kešu sýrem (to si určitě musím udělat doma!!) a kávové tiramisu. Tiramisu bylo servírované v mističce z kokosového ořechu. Mají tam i vařená jídla jako např. čerstvou pastu, polévky apod.

*Návštěvu tady zase doporučuji spojit s místními trhy, které probíhají na té stejné ulici každou sobotu. Vzhledem k tomu, že krom ovoce, zeleniny a hranolek na nich není nic vegan k jídlu, tak Hearth bodl! 🙂

6. Scandinavian Embassy

Moc hezká kávárna s brunchem po celý den. My jsme jen nechytali ten správný čas a v kavárně bylo opravdu přeplněno. Doporučuji si rezervovat místo. Tip pro nevegany: prý tady mají úžasné skořicové šneky, které si sami pečou.

 

Další krátké tipy:

Pluk – fajn café bistro, hodně insta friendly. Bohužel jsme se zrovna trefili do času, kdy uzavírali kuchyň. S čímž se pojil smrad od čistících prostředků, který byl velmi nepříjemný. Designově vyladěné, můžete si tam koupit i nějáké doplňky (mističky, příbory, diáře).

Day made – Fajn café mimo centrum, měli jsme zde jen malou snídani. Pokud se zatouláte tímto směrem, tak zkuste 🙂

Samozřejmě podniků je v Amsterdamu víc, my jsme natrefili na tyto a tak pokud máte další tipy, napište mi je prosím. Ráda je sem s vašim svolením připíšu. 🙂

 Trhy

Albert Cuyp Market

Jak jsem již zmiňovala v souvislosti s H/eart.h tyto trhy se konají každou sobotu. Najdete zde hodně ovoce, zeleniny a květin. Jsou zde místní prodejci, fajn atmosféra a lokální jídlo. Koupíte zde nějáké ty suvenýry a pak tradiční pokrmy – ryby, hranolky, sýry. Určitě navštivte i okolní uličky.

Zajímavá místa

Jordaan

Úžasná umělecká čtvrť plná malých obchůdků a kaváren. Při procházkách místními uličkami nasajete úžasnou atmosféru a inspiraci.

  • V této čtvrti najdete Ann Frank muzeum.

To je z Amsterdamu vše. Těším se na vaše tipy a komentáře, jak vám článek líbil. Nebojte se reagovat tady, nebo na sociálních sítích. <3

Já už se těším na další výlet, tuším, že to bude do Berlína!

Zanechte mi komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek