AMSTERDAM

V prosinci se nám podařilo koupit letenky v akci a tak začala naše cesta do Amsterdamu. Připravila jsem pro vás článek plný tipů, co v tomto městě tulipánů podniknout. Tak pojďte, společně se projdeme po místních uličkách..

Co mě na Amsterdamu překvapilo, byla (mnohdy omezující) možnost platit pouze kartou. Musím se přiznat, že jsem s tímto dříve v žádném městě tolik nesetkala. Prý je to z důvodu vyšší bezpečnosti. Proto určitě doporučuji si pořídit multiměnovou kartu např. Revolut (zaručuje výhodný kurz v zahraničí)! Více o ní najdete zde: https://www.revolut.com/en-CZ/

Amsterdam si získal moje srdce a příjemně mě překvapil. Nečekejte ode mě tipy na coffee shopy a puby. Procházeli jsme hlavně kavárny, sekáče a designové obchůdky. Centrum města je plné turistů, ale stačí se “ztratit” v odlehlých uličkách a objevíte nádherné domy, místa s atmosférou, malé obchůdky a pekárny.

 

 

Než se pustím do doporučení tak musím říct, že určitě do Amsterdamu jeďte na jaře, nebo v létě. Zaprvé bude sezóna tulipánů a můžete navštívit úžasné kvetoucí pole a za druhé, budete mít lepší počasí. U kanalů je i tak chladněji a Holandsko je dost deštivou zemí. I přesto se připravte na větrné počasí. Ne náhodou je kousek od Amsterdamu spousta větrných mlýnů.

Kola jsme si nepůjčovali, ale obvyklá cena s kterou jsme se setkali byla 15 eur/den. V lepším počasí je to určitě super 🙂

*ta Karkulka jsem já v pláštěnce 😀

Muzea & galerie

Nepříznivé počasí můžete využít k návštěvě úžasných galerií. Tady jsou moje dva tipy. Bohužel jsme nestihli vidět úžasné obrazy proslaveného umělce Rembrandta, protože z důvodu vysokého zájmu je tato expozice zabookovaná až na měsíc dopředu. Expozici najdete v Rijksmuseumhttps://www.rijksmuseum.nl/en

Kdo má rád historii a zajímá ho zejména druhá světová válka a problematika odsunu židů, tak doporučuji navštívit dům Anny Frank. Byla to holčička, která zde žila v období války se svojí rodinou a schovávala se před nacisty. Během té doby psala deník, který po její smrti vyšel v knižním podání. /zde je také nutná rezervace viz. https://www.annefrank.org/en/

  1. Stedelijk Museum – Muzeum moderního umění a designu

Najdete zde sbírku vybraných 700 kusů děl umění od roku 1880 až po současné umění. Galerie je velmi dobře koncipovaná a její prostor je opravdu vyjímečný. Třešničkou na celé návštěvě byla (nejen) zvuková performance tanečníků odehrávající se v tmavé místnosti.

https://www.stedelijk.nl/en

2. Van Gogh Museum – Muzeum zaměřené na světoznámého nizozemského umělce

Ať už máte rádi umění, nebo si jen chcete rozšířit obzory a vzdělání, tak určitě navštivte muzeum zaměřené na život a dílo Van Gogha. Opět zde je nutná rezervace přes internet. Lístky si jednoduše objednáte, zaplatíte online a pak už jen dorazíte do galerie. Jen si dejte pozor na včasnou rezervaci a to i z hlediska času na prohlídku. My jsme zamluvili lístky na 15:30 a muzeum se v 17 h uzavíralo. Nestihli jsme si tak projít vše v klidu.

Celý život Van Gogha i jeho smrt je fascinujíci a jsem moc ráda, že jsme ho i přes ty davy navštívili.

https://www.vangoghmuseum.nl/en

Kavárny & bistra

Kavárny jsme navštěvovali docela hojně vzhledem k počasí. I tak jsme samozřejmě stihli pouze pár z těch vyhlášených. Někdy jsme dali na intuici a často se to vyplatilo.

  1. Lot sixty one

Začnu tím nejlepším. Úžasná kavárna kousek od hlavního centra. Součástí kavárny je i pražírna, čerstvost kávy je proto zaručena. Obsluha byla skvělá a prostředí nádherné! Platit se dalo pouze kartou. Ps: Měli i úžasné dezerty, ale my jsme zrovna byli po snídani.

2. Cold pressed juicery

Malý podnik s čerstvými džusy, smoothie a raw & vegan dezerty. Vyzkoušela jsem i úžasný raw wrap a byl moc dobrý. Většina věcí je spíše s sebou, ale vše připravují čerstvé. Tip: Určitě zkuste jejich granolu z naklíčené pohanky!

3. Foodhallen

Nádherný projekt a hala, která je součástí De hallen areálu, ve kterém se nachází více hal. Najdete tam i obchůdky s designem (např. The Gathershop), kino a další.

Ve Foodhallen je více než 30 stánků s jídlem. Nají se tady masožravec i vegan. Jsou tam rozmanité stánky s kuchyní tradiční (masové a sýrové kuličky), burgry, vietnamskými knedlíčky, mexickým burritem, poké bowl, sladkými dortíky, hranolky, sendviče apod. Na své si příjde každý. Já jsem vyzkoušela vietnamské knedlíčky plněné zeleninou a cizrnový burger a k tomu tradiční pivo, které tady vyrábí speciálně pro Foodhallen. U stánku s pivem však můžete vyzkoušet více druhů.

*Doporučuji návštěvu spojit s kavárnou Lot sixty one, jelikož jsou kousíček od sebe.

4. Vegan junk food bar

Veganský nebe plný burgrů, schwarmy (trhaný “kuřecí”), krevet, hot dogů, sashimi a dalších dobrot. My jsme vyzkoušeli burger original s plant based “hovězím”, schwarmu a batátové hranolky. Všechno bylo perfektně dochucený a snad nikdy za dobu veganství jsem nejedla tak autentický “maso”. Hranolky nás taky příjemně překvapili. Nebyly vůbec mastné, naopak krásně křupaly.

5. H/eart.h

Dva Italové si v centru Amsterdamu otevřeli úžasné raw & veganské bistro café. Prostředí je moc fajn a majitelé jsou skvělí! Já jsem vyzkoušela raw řepové raviolli plněné kešu sýrem (to si určitě musím udělat doma!!) a kávové tiramisu. Tiramisu bylo servírované v mističce z kokosového ořechu. Mají tam i vařená jídla jako např. čerstvou pastu, polévky apod.

*Návštěvu tady zase doporučuji spojit s místními trhy, které probíhají na té stejné ulici každou sobotu. Vzhledem k tomu, že krom ovoce, zeleniny a hranolek na nich není nic vegan k jídlu, tak Hearth bodl! 🙂

6. Scandinavian Embassy

Moc hezká kávárna s brunchem po celý den. My jsme jen nechytali ten správný čas a v kavárně bylo opravdu přeplněno. Doporučuji si rezervovat místo. Tip pro nevegany: prý tady mají úžasné skořicové šneky, které si sami pečou.

 

Další krátké tipy:

Pluk – fajn café bistro, hodně insta friendly. Bohužel jsme se zrovna trefili do času, kdy uzavírali kuchyň. S čímž se pojil smrad od čistících prostředků, který byl velmi nepříjemný. Designově vyladěné, můžete si tam koupit i nějáké doplňky (mističky, příbory, diáře).

Day made – Fajn café mimo centrum, měli jsme zde jen malou snídani. Pokud se zatouláte tímto směrem, tak zkuste 🙂

Samozřejmě podniků je v Amsterdamu víc, my jsme natrefili na tyto a tak pokud máte další tipy, napište mi je prosím. Ráda je sem s vašim svolením připíšu. 🙂

 Trhy

Albert Cuyp Market

Jak jsem již zmiňovala v souvislosti s H/eart.h tyto trhy se konají každou sobotu. Najdete zde hodně ovoce, zeleniny a květin. Jsou zde místní prodejci, fajn atmosféra a lokální jídlo. Koupíte zde nějáké ty suvenýry a pak tradiční pokrmy – ryby, hranolky, sýry. Určitě navštivte i okolní uličky.

Zajímavá místa

Jordaan

Úžasná umělecká čtvrť plná malých obchůdků a kaváren. Při procházkách místními uličkami nasajete úžasnou atmosféru a inspiraci.

  • V této čtvrti najdete Ann Frank muzeum.

To je z Amsterdamu vše. Těším se na vaše tipy a komentáře, jak vám článek líbil. Nebojte se reagovat tady, nebo na sociálních sítích. <3

Já už se těším na další výlet, tuším, že to bude do Berlína!

Líbil se ti článek? Sdílej ho na facebooku nebo ho tweetni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *